Rewitalizacja jeziora Głębokiego w Szczecinie za pomocą aeratora pulweryzacyjnego oraz przeprowadzenia zabiegów precyzyjnego natlenienia i inaktywacji fosforu całej powierzchni jeziora

WGKiOŚ
2008-10-14 do 2009-12-31
Bieżące/Majątkowe
Ochrona środowiska
budżet miasta 50% wojewódzki fundusz ochrony środowiska w szczecinie 50 %

Przyjęta przez Gminę Miasto Szczecin strategia rekultywacji Jeziora Głębokiego przez instalację aeratora pulweryzacyjnego z napędem wiatrowym oraz realizację zabiegów mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z inaktywacją fosforu, realizowana jest konsekwentnie od jesieni 2008r. Niemniej ważna jest rola działań administracyjno-prawnych Gminy, mających na celu eliminację możliwości zrzutu ładunków substancji biogennych do jeziora. Dzięki nim nastąpiło niezbędne uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w zlewni jeziora. Instalacja na jeziorze aeratora z napędem wiatrowym oraz przeprowadzenie 6 zabiegów aeracji mobilnej z inaktywacją fosforu na całej powierzchni jeziora (2 zabiegi w 2008 roku, 4 zabiegi w 2009 roku) wpłynęło na poprawę natlenienia naddennej warstwy wody jeziora oraz obniżenie stężeń fosforu w wodzie i wynikającą z tego poprawę jakości wody. Poprawa ta uwidoczniła się poprzez zwiększenie przejrzystości wody, jej natlenienia, zmniejszenie zawartości siarkowodoru, przebudowę składu gatunkowego fitoplanktonu, a przede wszystkim brak sinicowego zakwitu wody.